ArchitExpert

مرجع متخصصـان معماری

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

بناهای مذهبی زیادی در جهان وجود دارند اما تنها برخی از آنها به دلیل شرایط جغرافیایی و ساختاری ویژه ایی که دارند مورد علاقه گردشگران قرار میگیرند. در این مطلب ۷ بنای مذهبی که در قاره‌های مختلف گسترده شده‌اند و مربوط به مذاهب متفاوت هستند و در برهه‌های تاریخی مختلف ساخته شده‌اند را معرفی میکنیم.

 

مون سن میشل (Mont Saint-Michel)
خانقاه بندیکتین (Benedictine) تنها ۶۰۰ متر از خط ساحلی نرماندی فاصله دارد و با زیبایی‌های مغناطیسی و مرموزش در بالاترین نقطه از ساختارهای سنگی کوچک قرار گرفته است.


این بنا به سبک گوتیک (Gothic) ساخته شده و در سال ۱۵۲۳ تکمیل شده است. خانقاه مورد بحث تنها زمانی که آب به سمت دریا پیشروی می‌کند قابل رویت است. این بنا در قسمت بالایی جزیره قرار دارد و با عبور از بخش ساحلی می‌توان به آن رسید.


خانقاه بندیکتین محلی برای بازدید زائران متعدد است و بسیاری از صنعتگران را در قرون وسطی به سمت خود جلب کرده است. از سویی دیگر، در حال حاضر نیز این بنا توجه توریست‌ها و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند. گفتنی است؛ در طول تاریخ این خانقاه تحت سلطه راهبان مختلفی از وایکینگها (Vikings) گرفته تا بندیکتین‌ها (Benedictine) بوده است و این گذشته پیچیده قابل لمس است.

 اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

مون سن میشِل جزیره‌ای است در کشور فرانسه

 

کوه های سنگ مرمر(Marble Mountains)
نگو هان سان (Ngu Hanh Son) یا کوه‌های سنگ مرمر یکی از پنج کوه بلندی است که در جنوب شهر دانانگ (Danang) ویتنام واقع شده است. قبلاً این کوه بر اساس معیارهایی مانند فلز، چوب، آب، آتش و زمین نام گذاری شده است. در قرن نوزدهم در این کوه غارها و تونل‌هایی را ساخته‌اند.

یکی از این غارها که بر اساس احساسات مذهبی ساخته شده است غار هوین خونگ (Huyen Khong) است که در آن هیچ نوری وجود ندارد و تنها از سوراخی که در سقف به وجود آورده‌اند اندکی نور به داخل راه می‌یابد. این شرایط مبین احساسات مذهبی مرتبط با انزواگرایی است. از سویی دیگر، این غار به وسیله پله‌هایی سنگی به قسمت بالایی کوه مرتبط می‌شود.
غار، که در آن هیچ نوری به جز باریکه نوری که از طریق سوراخ در سقف غار وجود دارد، دیده نمی شود. این ویژگی کلاسیک مذهبی توسط انزوا از بودن در غارها پنهان، دیده شده توسط پله های سنگی منتهی به کوه بیشتر اتمسفر ساخته شده است.

اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

 کوه‌های سنگ مرمر یکی از پنج کوه بلندی است که در جنوب شهر دانانگ ویتنام واقع شده است

 

کلیسای تمپلیاکیو (Temppeliaukio)
حکاکی‌های صورت گرفته در کلیسای راک (Rock Church) در هلسینکی عظمت و شکوه این بنا را به نمایش گذاشته است. این کلیسا در سال ۱۹۶۹ توسط دو برادر ساخته شد و در آن از یک ساختار گرانیتی پیش ساخته استفاده شد. البته ظاهر این بنا کمی ابهام دارد و به خوبی حکاکی‌ها در آن مشخص نیستند.


جذاب و دیدنی بودن این کلیسای لوتری به این دلیل است که از عناصر طبیعی به وفور در آن استفاده شده است. مثلاً؛ اشعه های نور از طریق پنجره‌های سقفی این بنا به داخل راه می‌یابند، شکافی که از عصر یخبندان به جا مانده به عنوان محراب در آن مورد استفاده قرار گرفته است، گنبد آن مسی است و دیوارهایش از سنگ سخت هستند. به این ترتیب، جای تعجب نیست که این بنا یکی از پربازدیدترین ساختمان‌های هلسینکی است. 

اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

 حکاکی‌های صورت گرفته در کلیسای راک در هلسینکی عظمت و شکوه این بنا را به نمایش گذاشته است


کوه سنت مایکل (St. Michael’s Mount)
در کوه سنت مایکل، کلیسا و قلعه‌ای در بالای جزیره‌ای صخره‌ای وجود دارد و این کوه شباهت‌های بسیاری به کوه مونت سنت میشل (Mont Saint-Michel) در فرانسه دارد.


همان گونه که در جزیره فرانسه (French island) نمودهای مذهبی به وفور دیده می‌شود در کوه سنت مایکل نیز این مسائل قابل رویت است. فضای کوه سنت مایکل شبیه جزیره مورد بحث است و زمانی که آب به سمت داخل دریا پیشروی می‌کند گرانیت‌های ساخته شده به دست انسان که در این کوه‌ها به کار رفته‌اند در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند. مهم اینکه، کوه سنت مایکل محلی برای انزوا و کنجکاوی است.درباره این کوه داستان‌هایی نیز میان مردم درباره ذبح یک غول در این کوه و یا وجود داشتن یک فرشته در آن شنیده می‌شود. 

اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

 در کوه سنت مایکل، کلیسا و قلعه‌ای در بالای جزیره‌ای صخره‌ای وجود دارد

 
مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) و مسجد ایاصوفیه
این دو مسجد در بخش انتهایی دو میدان قرار دارند و به راستی که نمایانگر تاریخ استانبول هستند. مسجد ایاصوفیه نمونه‌ای از معماری بیزانس است و برای ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جامع در جهان بوده، قبلاً یک کلیسای جامع ارتدوکس یونانی و به طور خلاصه یک کلیسای جامع کاتولیک روم بوده و سپس یک مسجد به شمار می‌آمده و الان نیز یک موزه است.


ساختار و طراحی این مسجد تحت تأثیر مسجد سلطان احمد که در سال ۱۶۱۶ ساخته شد، قرار گرفته است. طراحی‌های آبی رنگ داخل مسجد سلطان احمد و کاشی‌کاری‌ها و شیشه‌ کاری‌های آن از یک سو باعث افتخار مسجد ایاصوفیه است و از طرفی به ترقی آن کمک کرده است. این مسجد به طوری ساخته شده است که ۱۰ هزار نفر در حالت ایستاده به نماز در آن جای می‌گیرند.  

اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

مسجد ایاصوفیه نمونه‌ای از معماری بیزانس است و برای ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جامع در جهان بوده

 

دریاچه نمک تابرناکل (Tabernacle)
ظاهراً اسکار وایلد (Oscar Wilde) از این دریاچه به عنوان مخوف‌ترین دریاچه نمکی که دیده، یاد کرده است. گفتنی است؛ این ساختمان بین سالهای ۱۸۶۴ تا ۱۸۶۷ ساخته شده است و می‌تواند ۷ هزار نفر را در خود جای دهد و از بزرگترین ادوات ایجاد صدا در جهان برخوردار است. اگرچه وایلد این بنا را دوست نداشته و از آن با عنوان “کلیسای لاک‌پشت‌ها” یاد کرده است، امّا، برخی افراد دیگر مانند فرانک لوید رایت (Frank Lloyd Wright) آن را یکی از شاهکارهای معماری جهان دانسته‌اند. به راستی که شکوه و عظمتی که در این بنا به نمایش در آمده، بی نظیر است.


شهر تئوتیهوآکان (Teotihuacán)
این شهر خیابان‌های قدیمی دارد که به مرکز آن متصل می‌شوند، ساخت و سازهای قابل توجهی در آن دیده می‌شوند و دو هرم خورشید و ماه در آن قرار دارند. معروف است که مکان‌هایی برای قربانی کردن انسان‌ها و حیوانات در آن وجود دارد، این شهر در مکزیک ات و یکی از بزرگترین شهرها به سبک پیش کلمبیایی در آمریکا بود.


درباره تاریخ ساخته شدن این شهر و بنیانگذاران آن اتفاق نظری وجود ندارد، امّا، به نظر می‌رسد که این شهر در حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد و یا نهایتاً تا سال ۴۵۰ میلادی ساخته شده است. به راستی که این شهر به لحاظ اندازه و قدمت قابل توجه است.   

اماکن مذهبی جهان,بهترین اماکن مذهبی جهان

در شهر تئوتیهوآکان، ساخت و سازهای قابل توجهی دیده می‌شوند و دو هرم خورشید و ماه در آن قرار دارند

 

منبع : مرجع متخصصان معماری ، گروه نیک

 

گوناگون

ونیز را در خرم آباد تجربه کنید
شهر خرم آباد مرکز استان لرستان و از استان های غربی کشور ایران محسوب می‌شود. این شهر در دامنه‌های رشته کوه ...
ادامه مطلب
عجیب ترین و دیدنی ترین بناهای دنیا
شما به هر کشوری که سفری کنید، حتما از بنا ها یا مجسمه هایی که نماد تاریخ آن کشور هستند، دیدن می کنید. برخی از ...
ادامه مطلب
بکرترین نقطه کهکیلویه و بویراحمد
استان کهگیلویه و بویر احمد جاذبه های گردشگری زیادی دارد که قطعا بکر ترین آنها، تنگه تامرادی است. این تنگه، در ...
ادامه مطلب

مرجع متخصصان معماری - Architexpert             -                 تماس با ما : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ورود / عضویت

درباره مرجع

خدمات مرجع متخصصان معماری:

  • اخبار روز دنیای هنر و معماری
  • معرفی معماران ایرانی و خارجی و پروژه های آنها
  • اطلاع رسانی مسابقات و رویدادهای معماری، عمران و ساختمان در سطح جهان
  • دانلود مطالب و فیلمهای مرتبط با معماری، عمران و ساختمان

 

راه های تماس

آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید